Genel

Zorla evlendirdi! Elvis Presley’in hayatını böyle mahvetmiş

Zorla evlendirdi! Elvis Presley’in hayatını böyle mahvetmiş

Milliyet.com.tr – Elvis Presley’i ünlü yapan kişi olarak anılan Albay Tom Parker’ın aslında Presley’in başarısızlığının ve mutsuzluğunun faili olduğu ortaya çıktı!  ‘Rock’n Roll’un Kralı”nın gizemli menajeri Tom Parker hakkındaki şaşırtan tüm detaylar ise James L. Dickerson’ın yazdığı ‘Albay Tom Parker: Elvis Presley’in Eksantrik Menajerinin Tuhaf Yaşamı’ adlı kitabında yer alıyor. Tom Parker kimdi ve Elvis Presley’den ne istiyordu? Tom Parker’ın Elvis Presley’le tanışmasından önce oldukça karanlık bir geçmişi vardı. Andreas Cornelis van Kuijk ismiyle 1909’da Hollanda’da dünyaya gelmişti. 20 yaşına geldiğinde adı memleketi Breda’da Anna van den Enden’in öldürülmesine karıştı. Mayıs 1929’da Parker ülkeyi terk etmeden kısa bir süre önce ailesinin evinin yanında 23 yaşındaki bir kadın acımasızca dövülmüştü. Dava çözülemedi ancak kitabın yazarı James L. Dickerson, “Gerçekten hiçbir kanıt yok ama Albay Parker’ın gerçekten iyi bir adam olmadığını biliyoruz” cümlesiyle Parker’a karşı olan güvensizliğini dile getirdi.

Aynı yıl kaçak olarak ABD’ye yasa dışı göç etti ve burada Tom Parker adını aldı. Dickerson’ın dediğine göre bu ad ona fazla Amerikan gelmişti. Çünkü gerçek ismini kullansaydı muhtemelen Amerikan halkı onu bir göçmen olarak tanımlayacaktı. Tom Parker, ABD’ye ilk gittiğinde kendini bu ülkenin kargaşası içinde buldu. Kısa bir süre sonra ise ABD ordusunda görev aldı fakat hemen firar etti. Psikolojik bir çöküntü nedeniyle serbest bırakılana kadar hapishanede kaldı.

Parker, eski bir country şarkıcısı olan Vali Jimmie Davis’in seçim kampanyasında yaptığı işten dolayı fahri ‘Albay’ unvanını alacaktı, yani asker olduğu için değil.

Tom Parker ile Elvis Presley

‘DÜNYADA YAŞAYAN EN AŞAĞILIK İNSAN’

Sonunda Nashville, Tennessee’ye taşındı ve burada Eddy Arnold ve Hank Snow gibi country şarkıcılarıyla çalışmaya başladı. Daha sonra Elvis Presley’i keşfetti. Parker, Presley’in ebeveynlerini ikna etmek için şarkıcı Snow’u kullandı. Çünkü Elvis’in annesinin Hank Snow’u sevdiğini biliyordu. Bu yüzden anne ve babasıyla konuşmak için Hank Snow’u da yanına aldı. Ancak sonra Parker, Presley’i yönetmek için Snow’u anlaşmadan çıkardı. Bu olaydan sonra Hank Snow, Parker’ın dünyada yaşayan en aşağılık insan olduğunu söylemişti.

MÜZİĞİNİ ÖLDÜRDÜ MÜ?

Böylelikle Parker ve Presley’in yolculuğu başladı. Parker, ‘Heartbreak Hotel’, ‘Hound Dog’ ve ‘Don’t Be Cruel’ gibi hit parçalarla Presley’in rock’ın ilk süperstarı olmasına yardım edecek olsa da ikisi birbirini tam olarak sevmiyor ve hoşlanmıyordu. Yazar Dickerson bu ilişkiyi, “Parker, Elvis’in babası olacak yaştaydı ama aralarında böyle bir ilişki yoktu” diyerek açıkladı. Hatta öyle ki bu ikilinin birbirleriyle tek bir ortak yanı bile yoktu. Çünkü Parker müziği sevmiyordu hatta hiç hoşlanmazdı. Dickerson’ın dediğine göre müzik bile dinlemiyordu.

Yine de Parker, Presley’in rekor satışlarından ve konserlerinden kesinlikle orantısız bir şekilde kâr etti ve Presley’e normalden daha çok bir kesinti yaptı. Daha sonra Parker devasa kumar borçları yüzünden Las Vegas’ta başını belaya soktuktan sonra bu oranı yüzde 50’ye çıkardı. Tom Parker’ın Presley’e verdiği tek zarar bu da olmadı. Elvis’in odağını müzikten filmlere kaydırmaya zorladı. Dickerson, filmlerin Presley’in kariyerine önünde sonunda zarar verdiğine inanıyor, özellikle de 1960’ta ordudaki iki yıllık bir görevden döndükten sonra. Tom Parker, Elvis Presley’in müziğini öldürmüştü. Presley’i film yıldızı olarak seçse de onu korkunç rollerde oynatmıştı.

ZORLA EVLENDİRDİ

Albay Parker o kadar kontrolcüydü ki rock yıldızına 1 Mayıs 1967’de Priscilla Beaulieu ile evlenmesi için baskı yaptı. Söylediği şeyleri yaptırmaya kararlı biriydi. Hatta düğün için Las Vegas’taki Aladdin Oteli de ayarladı. Adı kadınlarla skandallara karışmasın diye Elvis’in bir kadına bağlanmasını istiyordu.

Ann-Margaret, Natalie Wood ve Rita Moreno gibi kişilerle çıkmış olan Presley, Priscilla Beaulieu ile evlenmek konusunda isteksizdi. Ancak bu tartışmadan Parker galip geldi. Elvis, Parker’a karşı çıkarsa her şeyi mahvedeceğinden korkuyordu.

MUTSUZ BİR ADAM OLARAK ÖLDÜ

Presley’in kariyerine verdiği zarar bununla da sınırlı kalmadı! Yüksek kazançlı uluslararası turne teklifleri gelse de Parker’ın ABD pasaportu olmadığı için Elvis Presley kazançlı turneleri de kaçırdı. 1968’de Parker, Presley’i Las Vegas’ta uzun vadeli bir anlaşma imzalamaya zorladı ve bu Elvis’in bütün büyüsünü ortadan kaldırdı. Dickerson kitapta bu durumu, “Kalbini kırdı. Elvis son derece mutsuz bir adamdı” dedi. Gerçekten de Vegas yıllarında Presley, reçeteli ilaçları kötüye kullanmaya başladı ve 16 Ağustos 1977’de 42 yaşında kalp krizinden öldü.

‘CENAZEDE ANLAŞMA YAPMAYA ÇALIŞIYORDU’

Albay Tom Parker, cenazeye bir beyzbol şapkası ve bir Hawaii gömleği giyerek geldiğinde hâlâ araba kullanıyor ve bir şeylerle uğraşıyordu. Dickerson’a göre cenazede bile insanlarla anlaşma yapmaya çalışıyordu. Tom Parker ölümünden sonra Elvis’ten kâr etmeye devam etti ve 1983’te Presley mülkü ile mahkemeden ayrılana kadar telif haklarının yüzde 50’sini aldı. Anlaşmanın Parker’a 100 milyon dolar kazandırdığı tahmin ediliyor. Parker, 42 yaşında ölen Presley’den sonra 20 yıl daha yaşayacak olsa da bir daha aynı popülariteyi göremedi.

ccbudak

Temmuz 3rd, 2022

No comments

Comments are closed.

Menu Title