Magazin

Yeni neslin yaşadığı şey aşk değil

Yeni neslin yaşadığı şey aşk değil

Yeni albümünde Tanju Okan şarkıları seslendiren Cenk Eren’den aşka dair yorumlar: İlişkiler değişti; biz yemeğe çıkmak için bir ay beklerdik, şimdi her şey çok çabuk bitiyor. İnsanlar bu yüzden mutsuz. Gençlere üzülüyorum; yaşadıklarını sandıkları şey aşk değil
Uzun yıllardır sahne performanslarıyla gece hayatının nabzını tutan Cenk Eren, Tanju Okan’ın unutulmaz şarkılarını yorumladığı yeni albümüyle müzikseverlerle buluştu. Eren, sekizinci albümü olan ‘Tanju Okan Şarkıları’nı dinleyicilerinin isteği doğrultusunda yapmaya karar verdiğini söyledi. Eren ile yeni albümünü ve özel hayatını konuştuk…

Tanju Okan şarkılarını bir albümde toplama fikri nereden çıktı?
Beş-altı seneden beri aklımda olan bir şeydi. Biraz öteledim, şartlar el vermedi. Çünkü sahne ağırlıklı gidiyordum. Kısmet bugüneymiş dedik ve bir sene önce çalışmaya başladık. Aslında sahne çalışmalarımda kafamda belirdi. Kayahan, Tanju Okan okurdum. Tanju Okan’ın şarkıları iyi tepki alınca bu projeyi düşündüm. Şimdi de dinleyicilerden iyi tepkiler geliyor.

Klibinizde de Tanju Okan’ın arkadaşlarını oynatmışsınız…
Klibi, Tanju Okan’ın son yıllarını geçirdiği Urla’da çektik. Klibin bir bölümünde Tanju Okan’ın yakın arkadaşları oynuyor. Orada bana bir şapka hediye ediyorlar. Okan’ın hediye ettiği şapkaymış, onlar da bana verdiler.

BAŞARISIZLIK VARSA, BENİMDİR

Eski yıllarda da Tanju Okan hayranlığınız var mıydı?
Çok severek dinlerdim. Maalesef çok erken vefat etti. Türk pop müziğinin mihenk taşlarından biridir.

Yedi albüm, iki single’ınız var. Ama bir yandan da albümlerin satmadığından şikayet ediyorsunuz…
İstediğim başarı olmadı; hep sahnemin gerisinde kaldı. Albümlerde herkes çok iyi çalıştı. Orada bir başarısızlık varsa benimdir. Sezen’le yaptığımız albüm, tahminimden iyi bir yere geldi ama devam ettiremedim. Onun arkasından birkaç albüm yapsaydım bunları konuşmayacaktık. Kadere inanıyorum; zamanı şimdiymiş diye düşünüyorum.

Herkes sizin programlarınızı çok başarılı buluyor. Peki birileri sizin sahnenizin önüne geçebilir mi?
Her konuda mütevazıyımdır ama sahne konusunda iddialıyım. Albümde daha iddialıyım! Sürekli çalışmak profesyonellik getiriyor. Yıllar içinde insanların ne istediğini biliyorsunuz.

Bu tempodan yorulmadınız mı?
Fiziksel ve ruhsal yorgunluğum oluyor ama şarkı söylemeyi çok sevdiğim için o yorgunluk geçiyor. Gece hayatı kolay değildir; yorucudur ama kendime de bakıyorum. Kendinizi gece hayatına kaptırmamanız lazım. Eşe dosta vakit ayırmanız gerekiyor. En önemlisi; ailenizle bağlarınızı koparmayacaksınız.

YARI FİYATINA SAHNEYE ÇIKARIM

Siz kimleri dinleyip eğleniyorsunuz?
Birçok arkadaşımı dinlemeyi severim. Ebru Gündeş, Sibel Can dinlerim. Demet Akalın’ın sahnesini izlemeyi çok severim. Yıldız Tilbe’nin de öyle…

Sahnede tepkilere göre repertuarınızı değiştirir misiniz?
Sahne başarısı biraz oradan geliyor. İnsanların gözüne bakınca ne düşündüklerini anlıyorsunuz. Duruma göre repertuarımı hemen değiştirip başka 30 şarkı söyleyebilirim. Son teknolojilerle herkes şarkı söyleyebilir ama sahne er meydanındır. Kişinin sahne ışığı da olmalıdır.

Peki sahne programlarınızın ücretini karşılayamayanlar için konser vermeyi düşünmüyor musunuz?
Anadolu’daki şehirleri gezeceğim. Uygun fiyatlara sahne alacağım. Hayal Kahvesi ile anlaştım. Diğer sanatçı arkadaşlarımın yarı fiyatına çıkarım, yeter ki insanlar beni dinlesin diyorum.

Çocukluk hayalinizmiş şarkıcı olmak. Zor şartlarda da çalışmışsınız…
Çocukluğumdan itibaren biliyordum bu işi yapmak istediğimi. Taksi paramın olmadığı zamanlar çalıştığım mekanlara belediye otobüsleriyle gittim. Para almadan çok çalıştım. Bir işi çok istiyorsanız ve çalışıyorsanız başarı geliyor. Hiçbir zaman ‘Niye olmadı?’ demedim. Bunu yaparken de hiç kimsenin üzerine basmadım. Kimseyi hırpalamadım, kötü konuşmadım. Bunlar bana kapılar açtı.

Yıllar içinde ne kadar değiştiniz?
İçimdeki insani duygular hep aynı. Yıllar içinde kendimi iyi törpüledim. Bana zararlı olabilecek şeyleri hayatımdan çıkarmaya çalıştım. Bazı duvarlarım vardı; kimseyi hayatıma almıyordum, artık alıyorum. Hep sığındığım yer Allah. O yüzden kapımı herkese açarım. İnsanların kötü olmadığını düşünüyorum.

Dört yıldır ilişkiniz yokmuş. Hayatınıza zor mu birilerini alırsınız?
Hayatıma birini aldığım anda 10 puan veririm. Baştan güvenirim. Benim için insandaki en büyük kriter vicdanlı olmaktır. Vicdanlı insan sadıktır; insanları sever, üzülür, seninle beraber ağlar, güler… Karşımdaki insansa, vicdanlıysa güvenirim. Sevgimi, aşkımı karşımdakine çok güzel aktarabiliyorum. O istediği zaman değil, kendim istediğimde.

İlişkiler artık çabuk mu tüketiliyor?
İlişkiler çok değişti. Benim yaş grubum çok güzel aşklar yaşadı. Saygıyla, sevgiyle, tutkuyla… Yemeğe çıkmak için bir ay beklerdik. Bir tatile gitmek için bir sene beklerdik. Bunlar çok güzel şeylerdi. Şimdi her şey çok çabuk bitiyor. İnsanların mutsuzluğu oradan geliyor. Aşık olmak kolay değil. Hoşlanmakla aşık olmak arasındaki farkı anlamak gerekiyor. Yeni jenerasyona üzülüyorum; aşkı yaşamıyorlar. Yaşadıklarını sandıkları şey aşk değil.

GECE UYANIP YEMEK YAPARIM

Titizlik takıntınız varmış, doğru mu bu?
Ev hayatım çok fena, ciddi anlamda sorunlu. (Gülüyor) Tertip, düzen, titizlik bende çok fazla gelişti. Artık biraz bu durumdan kurtulmaya çalışıyorum.

Yemek yapmayı çok seviyorsunuz. Mutfak merakınız nereden geliyor?
Gece uykumdan uyanıp yemek yaparım. Popüler olmadan önce dışarıda yemek yiyecek paramız, evde bize yardım edenler yoktu. Ufacık paralarımızla dışarıda yemek yiyemeyiz. Annemi yemek yaparken çok seyrederdim. Zamanla ben de öğrendim. Sonra da zevk almaya başladım. Tencere yemeklerinin hepsini çok iyi yaparım.

ccbudak

Aralık 11th, 2015

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu Title