Genel

Yakalanan Hard Disk’ten FETÖ’nün İstihbarat Listesi Çıktı

Kaynak Holding’e ait Sürat Teknoloji şirketinde yakalanan hard disk’ten, FETÖ’nün kamu ve özel şirketlerdeki istihbarat ağının 531 kişilik listesi çıktı. İsimlerin karşısında ‘Olumsuz’ veya ‘Ok’ notu düşülmesi dikkat çekti.

Kaynak Holding‘e yönelik yürütülen soruşturma derinleştikçe örgütün gizli bilgilerine ulaşılıyor. FETÖ’nün kamu ve özel kurumlarda çalışan ve örgüte istihbarat sağladığı anlaşılan isimlere yönelik 531 kişilik bir liste oluşturduğu ortaya çıktı. ‘Promosyon listesi’ adını verdikleri listedeki isimlerden sorumlu FETÖ abileri ‘müşteri yöneticisi’ şeklinde kodlanmış. Listenin onay kısmında ise isimlerin FETÖ ile olan ilişkilerine yönelik ‘Olumsuz’ veya ‘Ok’ notu yer alıyor.

16 ŞÜPHELİ İSİM LİSTEDE “SORUMLU” OLARAK GEÇİYOR!

FETÖ’ye bağlı Kaynak Holding‘e yönelik 2014’te başlatılan soruşturma kapsamında Sürat Teknoloji A.Ş’de 320 gigabaytlık bir hard disk bulundu. Hard diskin içinde ‘Promosyon Listesi’ isimli belge dikkat çekti. 16 şüpheli isim listede ‘Sorumlu’ olarak yer alırken, şüphelilerden Aytaç K.’nin Devlet Malzeme Ofisi şube müdürü, şüpheli Muhammet Ali T.’nin Türk Telekom Grup Müdürü, şüpheli Faruk Y.’nin Emniyet Genel Müdürlüğü Daire Başkan vekilinden sorumlu oldukları tespit edildi.

KRİTİK GÖREVLERDE BULUNAN 177 KİŞİNİN İSMİ BU LİSTEDE!

Şüpheli isimlerin çoğu kamu kurumlarından ihraç edilirken, promosyon listesinde kurumlarında daire başkanı, şube müdürü, müdür yardımcısı, raportör, uzman, genel sekreter, Cumhuriyet savcısı gibi kritik görevlerde bulunan 177 kişi yer aldı. Cumhuriyet savcısının darbe girişimi sonrası tutuklanan eski SamsunCumhuriyet Savcısı Yüksel Ç. olduğu öğrenildi. FETÖ’nün kamu ve özel sektördeki kuruluşların kritik noktalarında görev yapan mensupları aracılığıyla buralardaki istihbari bilgileri temin ettiği belirlendi.

ŞÜPHELİLERİN HEPSİ BYLOCK KULLANICISI ÇIKTI

Şüpheli Bedri K. TRT Bilgi Teknolojileri operasyonlarından sorumlu müdür olarak görev yapıyordu. ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen Bedri K. promosyon listesinin 287. sırasında ‘TRT-Müdür’ olarak geçiyordu. Kendisinden sorumlu ismin ise Osman Kılıç olduğu ve isminin karşısında ‘OK’ ibaresinin bulunduğu tespit edildi. Listede Özkan Ç. isimli emniyette bilişim uzmanı olarak çalışan emekli bir polis de bulunuyor. Bilişim Suçlarıyla Mücadele Dairesi’nde görev yapan Özkan Ç.’nin 3 telefon hattında da ByLock saptandı. Bir dönemPolis Teftiş Kurulu’nda çalışan daha sonra Strateji Daire Başkanlığı’na atanan Mehmet T. de promosyon listesinde yer aldı.

TSE DAİRE BAŞKANI DA LİSTEDE!

Türk Standartları Enstitüsü Bilgi İşlem Daire Başkanı ve müşavir Mesut E. de promosyon listesinde ismi çıkanlardan… FETÖ’nün üst düzey yöneticisi Rıdvan Akovalı ile çok sayıda telefon görüşmesi tespit edilen Mesut E.’nin ismi listede ‘TSE-Daire Başkanı’ şeklinde geçiyor. Listede ‘TSE-Uzman’ olarak geçen isim iseTSE‘de bilgisayar mühendisi olarak görev alan ve ihraç edilen Akif Mücahit U. oldu.

ccbudak

Mayıs 26th, 2017

No comments