Genel

Suudi Arabistan ve İsrail’in Aksine, Trump Avrupa’da İyi Karşılanmadı

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçilmeden önce “Cehennem çukuru” olarak nitelendirdiği Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelmesi binlerce kişi tarafından protesto edildi.

İlk yurt dışı gezisini Suudi Arabistan, İsrail, Filistin ve Vatikan‘a yaptıktan sonra NATO zirvesi için Brüksel‘e geçen ABD BaşkanıDonald Trump, bu sefer o kadar da iyi karşılanmadı.

“CEHENNEM ÇUKURU” DEMİŞTİ

Trump’ın, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’na katılmak, AB liderleriyle ve Belçikalı yetkilileriyle görüşmek üzere daha önce “Cehennem çukuru” ifadesini kullandığı Brüksel‘e gelmesi protesto edildi.

BİNLERCE KİŞİ PROTESTO ETTİ

Belçika‘daki çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve sendikalarının çağrısı üzerine binlerce kişi, Trump karşıtı gösteri için NATO ve çeşitli Avrupa Birliği (AB) kurumlarına ev sahipliği yapan Brüksel‘in Kuzey Tren İstasyonu önünde buluştu.

“MELANİA’YA ÖZGÜRLÜK”

Protestocular, üzerinde “Trump’ı durdurun”, “Küçük ellerini haklarımdan uzak tut“, “İklim değişikliği yalan değil”, “Cehennem çukurumuzdan uzak dur” “Melania’ya özgürlük” yazan döviz, pankart ve flamalar açtı.

ABD Başkanı Trump aleyhinde sloganlar atan grup, şehrin merkezindeki Borsa Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi.

Belçika polisi, yaklaşık 3 saat süren protesto nedeniyle çevrede güvenlik tedbirleri aldı.

ccbudak

Mayıs 25th, 2017

No comments