Genel

Sır gibi saklanan uçakta sıcak gelişme! İstihbarat, gözetleme, nükleer kapasite her şey var

Sır gibi saklanan uçakta sıcak gelişme! İstihbarat, gözetleme, nükleer kapasite her şey var

ABD Hava Kuvvetleri’nin gelecek nesil stealth (radar görünürlüğü düşük) bombardıman uçağı projesi olan B-21 Raider, son paylaşılan bilgilere göre yıl sonuna kadar kamuoyunun karşısına çıkacak. Bu zamana kadar B-21 hakkında ortaya atılan iddialar olsa da bu söylentilerin hiçbiri resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Halihazırda ABD ordusunun kullandığı B-2 Stealth bombardıman uçağının da üreticisi olan Northrop Grumman, B-21 projesini üst düzey bir gizlilikle yürütüyordu. Projenin yürütüldüğü tesisi ziyaret eden senatör Mike Rounds, B-21 bombardıman uçağı projesinin son durumuna ilişkin bilgiler verdi.

‘YIL SONUNA KADAR SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN’

Senatör Mike Rounds, geçtiğimiz 15 Temmuz’da B-21 Raider’in geliştirildiği ve üretiminin yapılacağı Kaliforniya’da bulunan tesise bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretine ilişkin Twitter hesabından açıklamalar yapan Rounds, B-2’nin halefi olacak yeni nesil uçağın son durumu hakkında düşüncelerini paylaştı ve projenin durumu hakkında şu bilgileri verdi:

“Ziyaret sırasında aldığım bilgilerin çoğunun gizli kalması gerekiyor. Fakat B-21 için belirlenen takvime uygun hareket edildiğini ve bütçenin gayet uygun kullanıldığını bildirmekten mutluluk duyuyorum. B-21’in bu yıl içinde kamuoyuna tanıtılmasını ve 2023 yılında ilk resmi uçuşunu yapmasını bekleyebiliriz.”

Rounds, şu ana kadar sadece animasyonları yayınlanan B-21’in gerçek bir fotoğrafının yakın zamanda yayınlanması gerektiğini de ekledi. Üretici Northrop Grumman, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada ABD ordusunun talebi üzerine projenin hızlandırıldığını açıklamıştı. Northop Grumman’ın başkan yardımcısı ve finanstan sorumlu başkanı David Keffer, projenin 2023 yılında seri üretim aşamasına geleceğini ve bu süreye kadar araştırma, geliştirme çalışmalarının devam edeceğini aktardı. Kaliforniya’da bulunan ABD ordusuna ait bir tesiste araştırma ve geliştirme çalışmaları devam eden projede, test aşamasında kullanılmak için 6 uçağın üretim hattında olduğu ifade ediliyor.

B-21 Raider isimli bombardıman uçağının adını tarihsel bir olaydan aldığını vurgulayan uçak mühendisi ve havacılık uzmanı Muhammed Yılmaz, projenin ortaya çıkışı ve gelişimi hakkında şöyle konuştu:

“B-21, adını da tarihsel bir olaydan alıyor. 18 Nisan 1942’de II. Dünya Savaşı sırasında ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı bombardıman uçakları, Japon İmparatorluğu’nun başkenti Tokyo ve bu kentin bulunduğu Honshū Adası’ndaki diğer bazı yerleşim yerlerini bombaladı. Doolittle Baskını adı verilen bu operasyon ile Japonlar, muhabere kuvvetlerini geri çekmek zorunda kalırken, bu baskın ABD ve müttefikleri için büyük bir moral kaynağı olmuştu. Bu yüzden B-21 ibaresi de Raider’ı 21’inci yüzyılın ilk bombardıman uçağı olarak addediyor.”

‘BOMBARDIMAN UÇAĞINDAN FAZLASI OLACAK’

B-21 projesinin resmi olarak 2014 yılında başladığını söyleyen Yılmaz, Kovid-19 sebebiyle proje takviminde ciddi aksamalar yaşandığını iletti. Yılmaz, “Uçan kanat şeklindeki uçak, ABD Hava Kuvvetleri’nin ilk gizli bombardıman uçağı olan B-2 Spirit’i andırıyor. Ancak Pentagon tarafından yayınlanan projeksiyonlara bakıldığında boyut olarak B-2’ye göre biraz daha küçük olacak gibi görünüyor” dedi.

B-21 Raider’ın, sadece operasyonel anlamda çok maliyetli olan B-2 Spirit’in değil, aynı zamanda B-1B’nin de yerini alması planlandığını dile getiren Yılmaz, gelecek yıllarda ABD Hava Kuvvetleri bombardıman filosunun bel kemiğini B-21 ve B-52 uçaklarının oluşturacağını söyledi. Yılmaz, “ABD Hava Kuvvetleri’nin planı, en az 100 adet B-21’e sahip olmak. Bu yeni uçakların hava kuvvetleri filosuna adaptasyon süreci tamamlandığında, mevcut kıdemli uçaklardan sadece B-52’lerin aktif hizmette kalması sürpriz olmayacaktır. Yani gelecekte ABD Hava Kuvvetleri filosunun bel kemiğini B-21 ve B-52 uçakları oluşturacak dersek yanlış olmaz” şeklinde konuştu.

B-21 Raider’in sadece bir bombardıman uçağı olmayacağını da paylaşan Muhammed Yılmaz, geliştirilmekte olan uçağın farklı görevler için de uygun altyapıya sahip olduğunu söyledi. Yılmaz, “B-21 Raider, temel görevi olan geleneksel uzun menzilli saldırı ve operasyonların yanında istihbarat, gözetleme ve keşif, elektronik saldırı, iletişim ve diğer yetenekleriyle çok daha kritik faydalar sağlayacak. Nükleer kapasitesine bağlı olarak, insanlı veya insansız operasyonlara uygun şekilde tasarlanacak” dedi.

‘SELEFİNDEN DAHA TEKNOLOJİK AMA DAHA UCUZ’

B-21’in bugüne kadar üretilen en gelişmiş uçaklardan biri olduğunu aktaran Muhammed Yılmaz, “B-21 Raider, selefinden daha yetenekli olmasının yanı sıra açık sistem mimarisiyle tasarlanıyor olması nedeniyle kullanım ömrü boyunca teknik iyileştirmeler almaya daha hazır bir uçak olacak. Yani entegrasyon riskini azaltmak ve tehdit ortamı değiştikçe uçağın geliştirilmesine izin vermek için gelecekteki modernizasyon çabaları kolaylaştırılarak, rekabette geri kalınmamış olacak” detayını paylaştı. Yılmaz, uçağın sahip olduğu bu özellikler sayesinde ABD Hava Kuvvetleri’nde kritik roller üstleneceğini vurguladı.

Uçağın fiyat-performans değerlendirmesinde oldukça ucuz kaldığının altını çizen Yılmaz, 2027 yılına kadar B-21 programının toplam maliyetinin yaklaşık 25 milyar dolar (yaklaşık 452 milyar lira) olacağı tahmin edildiğini belirtti. Yılmaz, “B-21’in birim maliyetinin 639 milyon dolar (11 milyar lira) olacağı açıklanmıştı. Karşılaştırma yapmayı kolaylaştırmak için şu an filoda görev yapan her bir B-2 Spirit uçağının ABD’ye yaklaşık 2 milyar dolara (yaklaşık 36 milyar lira) mal olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

ccbudak

Ağustos 25th, 2022

No comments

Comments are closed.

Menu Title