Genel

Sarayda ‘sandalet’ skandalı! 2 yıl sonra çatıda bulundu

Sarayda ‘sandalet’ skandalı! 2 yıl sonra çatıda bulundu

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – Tarihler 1982 yılını gösterdiğinde Michael Fagan adında bir adam tarihe damga vuran kraliyet skandallarından birine imza attı. Kraliçe II. Elizabeth’in odasına öylece elini kolunu sallayarak girmeyi başaran Michael Fagan ayrıca Prens Charles’ın şarabını içecek kadar da cesurdu. 32 yaşındaki Michael Fagan İngiltere’de yaşayan, ekonomik sorunlarla boğuşan ve işsizliğinin bedelini çocuklarını göremeyerek ödeyen bir babaydı. Bir gün belki de kimsenin yapmaya cesaret etmeyeceği o şeyi yaptı, Buckingham Sarayı’na girerek uluslararası bir üne ulaştı.

Michael Fagan İngiltere sokaklarında yürüdüğü sıradan bir gecede Buckingham Sarayı’nın önünden geçiyordu. Bir anda saraya girip giremeyeceğini düşündü ve ani bir şekilde aksiyon alarak saraya doğru yöneldi. Aslında bakıldığında bunu yapmak o kadar kolay değildi ancak Fagan’ın şansı yaver gitti. Güvenlikleri atlatarak sarayın içine rahatça girdi, sarayın tahliye borularından tırmandı ve bulduğu ilk camdan içeri atladı. İçeride biraz dolaştıktan ve karşısına çıkan odaların içine girip çıktıktan sonra Prens Charles’ın çalışma odasına doğru yürüdü. Charles’ın şarabını rahatlıkla içtikten sonra temizlik görevlisiyle karşı karşıya geldi. Onu gören temizlik görevlisi çığlık attıktan sonra sarayın tüm güvenlik görevlileri peşine düştü ancak geldiği camdan atlayarak hızlıca sarayı terk etti. İlk denemesi başarısızlıkla sonuçlanan Fagan bunu kendine bir görev bildi ve birkaç gün sonra saraya girmeyi yeniden denedi.

KRALİÇENİN YATAĞINA OTURDU

Kısa bir süre sonra yine aynı teknikle bütün alarmları ve güvenlik önlemlerini aşarak saraya dalan adam bu defa Kraliçe II. Elizabeth uyurken odasına girdi, perdeyi araladı ve Kraliçe’nin yatağına oturdu. Kraliçe onu hisseder hissetmez hemen uyandı ve kendisinden hemen dışarı çıkmasını istedi. Ancak Fagan korkmaması gerektiğini, yalnızca konuşmak istediğini söyledi. Kraliçe II. Elizabeth de konuşma teklifini kabul etti. Tanımadığı, üstelik tehlikeli bir görüntüye sahip olan Fagan’ın ülkenin durumu hakkında yaptığı yorumlar, kendisinin içinde bulunduğu ekonomik durum, iş bulamaması ve sosyal haklarından faydalanamadığı için boşandığı eşinin çocuklarını göstermemesinden bahsetmesi Kraliçe’yi etkiledi. Kraliçe konuşması bittikten sonra odasına giren bu adam ile el sıkıştı ve saray korumalarından onu dışarıya çıkarmalarını istedi.

Yaşanan bu olay ise sabahleyin ülkenin gündemine bomba gibi düştü. İçişleri Bakanlığı, Buckhingham Sarayı’na bir adamın tüm güvenlik önlemlerini aşarak girdiğini doğruladı ve Fagan’ın Kraliçe II. Elizabeth’in odasına iki kez girdiği bilgisini paylaştı. Daha önce benzeri görülmemiş olay sonucunda soruşturma başlatıldı. Olayı duyan dönemin Başbakanı Margaret Thatcher Kraliçe’yle bir görüşme talep etti ve ona bunun ulusal bir utanç olduğunu söyledi. Kraliçe bunun bir tehdit olmadığını ancak Fagan’ın sadece kendisinin başbakanlık yaptığı dönem boyunca işsizliğin kontrol edilemez bir boyut alması sonucu mağdur olanlardan biri olduğunu söyledi. Yaşanan bu olay ise Kraliçe’nin hiçbir zaman unutamadığı anılarından biri olarak kaldı.

AKIL HASTANESİNE KAPATILDI

Micheal Fagan ise bu olayın ardından hemen tutuklandı ve kısa bir süre sonra Liverpool’da bulunan Park Line Akıl Hastanesi’ne kapatıldı. Üç ay boyunca akıl hastanesinde kalan adam sonrasında özgürlüğüne kavuştu ve 74 yaşındaki Fagan bugün hâlâ Londra’da yaşıyor. Onun deli olduğunu düşünenlerin aksine Kraliçe’nin onunla ilgili fikirlerinin her zaman farklı olduğu söyleniyor.

Yıllar sonra yaşananlarla ilgili konuşan Micheal Fagan ise yaptıklarını şu cümlelerle anlattı:

“Saray’ın içinde dolanırken birçok farklı oda gördüm. ‘Diana’nın odası’, ‘Charles’ın odası’ diyen odalar buldum. Hepsinin üzerinde isimler vardı. Ancak ‘WC’ yazan bir kapı bulamadım tek bulduğum, üzerlerinde ‘Corgi’nin yemeği’ yazan birkaç kutuydu. Bu yüzden Corgi’nin (Kraliçe Elizabeth’in köpeği) yemeğine işemek zorunda kaldım. Charles’ın odasına girdim, şarabı raftan aldım ve içtim. Kraliçe’nin tahtına oturdum, yumuşacıktı. Kendi kendime gülüyordum.” 

Verdiği röportajda ayağında sandaletleri olduğunu söyleyen Fagan, saraydan çıplak ayakla çıkarılmıştı. Bunun sebebi ise sarayın döşemelerinin kirlenmesiydi. Tutuklandığı an sandaletlerini isteyen Fagan’a ayakkabıları tam iki yıl sonra sarayın güvenlik departmanı tarafından iade edildi. Michael Fagan görevlilerin, “Bunlar Michael’ın sandaletleri, onları çatıda bulduk” dediğini de ekledi. Ancak kimi kaynaklara göre Fagan içeri zaten ayakkabılarını çıkarıp yalınayak girmişti. Bu konu hiçbir zaman netliğe kavuşamadı.

ccbudak

Temmuz 17th, 2022

No comments