Genel

‘Ölüm bölgesi’ olarak biliniyor! Milli parkta yarım ayak dehşeti

‘Ölüm bölgesi’ olarak biliniyor! Milli parkta yarım ayak dehşeti

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr – ABD’deki Yellowstone Milli Parkı’nda sıradan bir gündü. 18 Temmuz perşembe günü bu sıradanlık yerini panik dolu anlara bıraktı. Çünkü bir çalışan Yellowstone Milli Parkı’nın güney tarafında yer alan Abyss Pool Ilıcası’nın üzerinde ayakkabı içerisinde olan yarım bir ayak gördüğünü yetkililere iletti. Su üzerindeki bu korkunç görüntü büyük bir endişe yaratınca bölge ziyarete kapatıldı. Park sözcüsü Morgan Wathin geçtiğimiz perşembe günü yaşanan olayla ilgili paylaşılacak yeni bir bilgi olmadığını açıkladı. Ancak polisler, bu ayağın geçen ay kimliği bilinmeyen bir kişinin ölümüyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

80 METREKARELİK ‘ÖLÜM BÖLGESİ’

Bu olayın ardından Yellowstone Milli Parkı’yla ilgili ilginç detaylar da yeniden gündeme geldi. İfade edilenlere göre milli parktaki 80 metrekarelik bir bölgede cezai yaptırım uygulanamıyor. Yani eğer Yellow Stone’un bu alanında bir suç işlenirse ABD’deki hiçbir mahkeme suç işleyen kişiyi yargılayamıyor. ‘Ölüm Bölgesi’ olarak bilinen bölgeye ise yaklaşık bir ay önce Tom Scott isimli bir Youtuber girmeye cesaret etti ve bölgeyi araştırmaya koyuldu. Tom teknik olarak ‘yasasız’ kabul edilen bu alanın ıssız derinliklerine kadar ilerledi. Çalılıklar arasında gezinen YouTuber bu bölgenin neden ‘ölüm bölgesi’ olarak adlandırıldığını ise ayrıntılarıyla anlattı. 

Youtube videosunda bölgenin neden yasasız olduğu hakkında açıklama yapan Tom, “ABD’de bir suç işlerseniz ya eyalet ya da federal hükümet tarafından yargılanabilirsiniz.  Ancak Yellowstone Milli Parkı yalnızca federal hükümetin soruşturma yapabileceği özel bir park. Federal yasada Amerika 19 bölgeye ayrılıyor ve bu bölge eyalet sınırlarını kapsamıyor” dedi.

2005’TEN BERİ SUÇ İŞLENMEDİ

“Parkın bir kısmı Idaho’da olmasına rağmen Yellowstone’un tamamını Wyoming’e verildi. Yani şu anda bu 80 metrekarelik alanda, Idaho eyaletinde ama Wyoming’in federal bölgesinde duruyorum” diyen Youtuber açıklamasına şöyle devam etti:

“Eğer ABD’de bir suçla itham ediliyorsanız anayasaya göre eyalet ve bölge jürisi tarafından yargılanabilirsiniz. Yani Yellowstone’un bu tuhaf bölgesinde işlenen suçlar için yalnızca Idaho Eyaleti ve Wyoming bölgesinde yaşayan insanlardan bir jüri seçilmeli. Ancak burada yaşayan kimse yok. Yani bu bölge hiçbir mahkemenin sınırları içerisine girmiyor. Bu sebeple burada işlenen bir suç için mahkemeye gidilemiyor.”

Ayrıca Tom videosunda sırf teknik olarak yargılanmayacağı için orada herhangi bir suç işleme niyetinde olmadığını da esprili bir dille vurguladı. Hukuk profesörü Brian C. Kalt tarafından 2005 yılında ‘Mükemmel Suç’ adlı makale kaleme alındığından beri ‘Ölüm Bölgesi’nde şimdiye kadar hiçbir suç işlenmediği belirtiliyor. Su üzerinde bulunan yarım ayağın ise bir cinayet kurbanına mı ait olduğu merak konusu oldu.

ccbudak

Eylül 13th, 2022

No comments