Genel

Mahsun Kırmızıgül’ün duygulandıran Yıldız Kenter ve ‘Beyaz Melek’ anısı!

Mahsun Kırmızıgül’ün duygulandıran Yıldız Kenter ve ‘Beyaz Melek’ anısı!

Gökhan KARATAŞ / Milliyet.com.tr
Kanal D’de cumartesi akşamları yayınlanan ‘Şarkılar Bizi Söyler’in bu haftaki konuğu, 16 yıl aradan sonra ‘Hoş Geldin’ adlı yeni albümü ile müzik dünyasına geri dönen Mahsun Kırmızıgül oldu. Kendi parçalarının dışında arabesk, halk müziği ve türküler gibi farklı müzik türlerini de başarıyla seslendiren Kırmızıgül, programın sunucuları Hakan Altun, Sibel Can ve Hüsnü Şenlendirici ile birlikte müzik ziyafeti sundu. Şarkı aralarında kariyer yolculuğundan bahseden sanatçı, konu sinema kariyerinden açılınca dikkat çeken açıklamalara imza attı.

“BELKİ SON FİLMİMİZ OLACAK”

2007 yılında ‘Beyaz Melek’ ile sinemaya adım atan Kırmızıgül; ‘Güneşi Gördüm’ (2009), ‘New York’ta Beş Minare’ (2010), Mucize (2015), ‘Vezir Parmağı’ (2017) ve ‘Mucize 2: Aşk’ (2019) ile hayatında müzikle birlikte bir diğer tutkusu olan sinemada yolculuğunu sürdürdü. Yönetmen koltuğunda oturduğu, senaryosunu yazdığı ve rol aldığı ‘Beyaz Melek’ten görüntüler yayınlanan ünlü isim, oyuncu kadrosunda yıldız isimleri barındıran yapım hakkındaki sözleriyle herkesi hüzünlendirdi. ‘Melek’ karakterine hayat veren Yıldız Kenter’in çekimlerin ilk günü yaptığı konuşma, duygu yüklü anların yaşanmasına neden oldu.

Usta sanatçının, set başlamadan dakikalar önce diğer oyuncularla konuşmak istediğini belirten Kırmızıgül, şu ifadeleri kullandı:

‘Bir konuşma yapmak istiyorum’ dedi. Herkes kamera karşısında, Yıldız hocanın etrafında toplandı. ‘Belki bu bizim son filmimiz olacak. Elimizde bir senaryo var. Yönetmenimize çok güveniyoruz. Mahsun hoca ne derse onu uygulayacağız. Ben elimden geleni yapacağım, herkesin elinden geleni yapmasını rica ediyorum’ dedi. Yıldız Kenter gibi bir ustanın, ‘Mahsun hoca’ demesi beni onore etti.

YEDİ EFSANE YAŞAMINI YİTİRDİ

“Belki bu bizim son filmimiz” diyen ve 17 Kasım 2019 tarihinde 91 yaşında hayatını kaybeden Yıldız Kenter’in yanı sıra birçok efsanenin art arda vefatı sanat dünyasını yasa boğdu. Türk sinemasının emektar isimleri Gazanfer Özcan (2009), Erol Günaydın (2012), Nejat Uygur (2013), Tomris Oguzalp (2013), Toron Karacaoğlu (2018) ve Erol Demiröz’den (2021) acı haber geldi.

Beyaz Melek, ‘Yaşlı ve Bakıma Muhtaç Kimselere Sağlık ve Yerinde Bakım Hizmetleri’ konusunu içeren bir kanununun anayasada yer almasına zemin hazırlamıştı. ‘Şarkılar Bizi Söyler’de unutulmaz filmin sosyal yönüne de vurgu yapıldı.

USTALARA SELAM OLSUN

“Analar babalar küçücük evlerine, küçücük yüreklerine onlarca torun çocuk sığdırırken, evlatlar koca koca apartman dairelerine, villalarının bir köşelerine, yaşlı ana babalarını sığdıramadılar…” Bir huzurevine terk edilmiş yaşlı ve hasta insanların dramını konu alan Beyaz Melek’in özeti sayılabilecek filmden bu replik, programda bir kez daha ekrana getirildi ve aramızdan ayrılan usta sanatçılar bir kez daha özlemle anıldı.

“MAHSUN TÜRKÜ MÜ ÇIĞIRACAK?”

Mahsun Kırmızıgül, ilk sinema tecrübesinde hakkında yapılan olumsuz yorumlar ve filmin elde ettiği büyük başarı sonrası bu yöndeki değerlendirmelerin nasıl tam tersi yöne evrildiğinden de bahsetti. Ünlü oyuncu ve yönetmen, o günlere dair yaşadıklarını şöyle anlattı:

Beyaz Melek’i çekeceğimiz haberi duyulduğunda; ‘Mahsun ne kadar eski oyuncu varsa toplamış”, “Mahsun filmde türkü mü çığıracak?” şeklinde yorumlar yapılıyordu. Normal bir fim 50 kopya gösterime girer. Beyaz Melek için sayı ilk başta çok düşüktü. Fragmanı sinemalara gönderdiğimizde bu rakam birden arttı, 165 kopya oldu. 2007 yılının en çok izlenen filmi oldu. Vizyona girmeden önce ‘Eski oyuncuları toplamış’ diyenler, ‘Bu kadar usta oyuncunun yer aldığı filmi ben de izletirim’ demeye başladılar.

İKİ MİLYON BİLETLİ SEYİRCİ!

Türkiye çapında toplam 52 hafta vizyonda kalan Beyaz Melek, toplam 2 milyon 32 bin 885 kişiyi sinema salonlarına çekti ve 14 milyon 657 bin 214 TL hasılat elde etti. İlk sinema tecrübesi ile beğeni toplayan Kırmızıgül, aynı yıl başrolünde Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun yer aldığı ‘Kabadayı’ya (1 milyon 487 bin 991 kişi) 200 bin seyirciden fazla fark attı.

ccbudak

Haziran 18th, 2022

No comments