Genel

Haftanın mekanları…

Haftanın mekanları…

SERCAN KISMET

Beşinci yılını kutluyor

The Beach of MOMO, bu yaz beşinci yılını kutluyor. Çeşme Dalyan’da yer alan ve lüks bohem konseptiyle dikkat çeken beach, yenilenen zengin menüsü, sanattan modaya, keyiften eğlenceye uzanan sürprizleriyle haftanın her günü konuklarını ağırlıyor. Özel lezzetlerin yer aldığı menüde, miso soslu kuzu pirzola, tempura ve pizza çeşitleri, tıraşlanmış çiğ enginar, kereviz sapı salatası, tuna somon ve levrek tradito öne çıkıyor.

Lezzetin formülü baharatlar

Tavuğun tadını yeniden tanımlayan Tavuk Dünyası’nda lezzetin formülü baharatlar ve marinasyonla yazılıyor. Mutfaklarında Ege’den Güneydoğu’ya, Hindistan’dan Kaliforniya’ya farklı coğrafyalardan çeşit çeşit baharat kullanan Tavuk Dünyası, 7 bin yıldır şifa ve lezzet kaynağı olarak kullanılan baharatlarla mutfağımızdan çıkan ürünlere lezzet katıyor.

Sezon açıldı

İdacasa Butik Otel, sezonu açtı. Assos Sivrice Koyu’nda Kaz Dağları’nın temiz havası eşliğinde sakin ve huzurlu bir ortam sunan otelde, özenle hazırlanan enfes kahvaltıyla güne harika bir başlangıç yapacaksınız.

Galataport’ta iki şube

Gaziantep’in tarihsel köklerinden ve gastronomik zenginliğinden ilham alan Köşkeroğlu, Galataport’ta iki yeni şube açmak için gün sayıyor. Karaköy Katlı Otopark binasının hemen altında gastronomik bir değer yaratan marka, otoparkın yıkım süreci nedeniyle Galataport’ta farkını yaşatmaya devam edecek.

Yeni adres

Sarıgerme’de binlerce endemik bitkiye ev sahipliği yapan Hilton Dalaman, kendinizi yenilemeniz için size muhteşem bir fırsat sunuyor. Sağlıklı yaşam için Türkiye’nin en iddialı SPA merkezine sahip otel, bisiklet, kiteboard, windsurf, seakayak gibi farklı spor olanaklarıyla da kalpleri fethediyor.

Geleneksel lezzet

Diyarbakır’ın geleneksel lezzetlerini yeni tariflerle harmanlayarak Fişekhane’nin özgün mimarisindeki açık ve kapalı alanlarında misafirleriyle buluşturan Fırın-Ci, birinci yılını kutluyor. Mekanda, birbirinden taze ve leziz kahvaltı çeşitleri, geleneksel tatlar ve geniş kebap menüsü ile et kültürünün her lezzeti bulunuyor.

Farklı tatlar

Limon Köyiçi, her sene geliştirdiği ve genişlettiği menüsüyle konuklarına farklı tatlar sunuyor. Alaçatı’daki mekan, Şef Eyüp Gül dokunuşlarıyla, hem dünya lezzetlerini hem de füzyon mutfağının eşsiz tatlarını sunuyor. Mekanın ana menüsünde beef wellington, mercimek yahnili somon, ördek konfi ve kendin pişir kendin ye ve dana yanak seçenekleri bulunuyor.

ccbudak

Haziran 8th, 2022

No comments