Genel

Gara’dan Kandil’e Dağ Dağ Dolaşan Baba, PKK’nın Kaçırdığı Oğlunu Arıyor

Şırnak’ta 2014 yılında PKK tarafından 14 yaşındayken kaçırılan oğlunu arayan baba, oğlunu bulmak için dağ dağ geziyor. Acılı baba yetkililerden yardım bekliyor.

2014 yılında Şırnak‘ta PKK tarafından oğlu kaçırılan Çümlek, hayatını evladını bulmaya adadı. Terör örgütü PKK‘nın kamplarını bulunduğu Gara, Kandil ve Mahmur’un yanı sıra Suriye‘ye kadar giden Çümlek, kaçma girişimi nedeniyle hapiste tutulan oğlunun serbest bırakılmasını istiyor

KAMPLARDA ZORLA TUTULUYOR

Şırnak‘ın Cizre ilçesinde, oğlu Murat’ın 2014 yılında, henüz 14 yaşındayken terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını ve kamplarda zorla tutulduğunu belirten baba Ramazan Çümlek, Gara’dan Kandil‘e dağ dağ gezerek, oğlunun aradı. Oğlunun kendisine gösterilmediğini ve kaçma girişimi nedeniyle Suriye‘de hapiste tutulduğunu anlatan acılı baba, infaz edileceği haberini aldıkları oğlunun bırakılmasını istedi.

DAĞ DAĞ OĞLUNU ARADI

Şırnak‘ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK tarafından 11 Temmuz 2014’te kaçırılan 14 yaşındaki Murat Çümlek’in babası Ramazan Çümlek, geçen 3 yıllık sürede oğlunu aradı. Oğlunun peşinden önce Gara Dağı’na giden ve orada yaklaşık 6 ay kalan baba Çümlek, oğlunu bulamayınca oradan Kandil Dağı‘na gitti. Acılı baba Kandil‘de de evladını bulamadı. Ardından önce Mahmur’a sonra da Suriye‘ye gidip dağ dağ, şehir şehir oğlunu aradı.

“TEK İSTEĞİM OĞLUMUN KURTARILMASI”

Şimdi 17 yaşında olan oğlu Murat’ın kaçmaya teşebbüs ettiğini ancak yakalanıp, hapse atıldığını belirten baba Çümlek, oğlunun infaz edileceği bilgisinin kendilerine ulaştığını belirtti. Gözü yaşlı baba Çümlek, tek isteğinin oğlunun kurtarılması ve serbest bırakılması olduğunu belirterek, yardım istedi.

“HASTANEYE MUAYENE OLMAYA GİTTİ BİR DAHA DÖNMEDİ”

Oğlu Murat’ın kaza geçirdiğini ve geçirdiği kaza sonrası ayağına dört adet platin takıldığını söyleyen baba Çümlek, oğlunun koltuk değnek yardımıyla anca yürüyebildiğini ve hastaneye muayene olmaya gittikten sonra bir daha dönmediğini, arama faaliyetleri sonrası sonuç alamayınca oğlunun PKK tarafından kaçırıldığını öğrendiğini belirtti. Kaçırıldığı haberini aldıktan sonra eşiyle birlikte yollara düştüğünü anlatan Çümlek, “Biz Irak‘a Gara kampına gittik. Orada sordurduk, ‘Burada mıdır değil midir?’ diye ama bize orada olmadığını söylediler. O kampta kalanlardan Serhat diye biri bana oğlumun orada olduğu bilgisini verdi. 6 ay boyunca orada kaldık. Ama ne yaptıysak çocuğumuzu bize göstermediler. Biz de çocuğumuzu göstermeyince oradan Kandil‘e gittik. Kandil‘de ‘Allah, Peygamber için çocuğumuzu bize gösterin’ dedik ama ne dediysek çocuğumuzu göstermediler. Oradan da Mahmur’a geçtik. Mahmur’da 2 ay kaldık. Orada bir komutan vardı. Onun yanına gittik, ‘Bizim çocuğumuz burada ayağında dört tane platin var. Allah için, Peygamber için ne olur bize onu gösterin’ dedik ama ne ettiysek bize yine çocuğumuzu göstermediler. Kalktık oradan tekrar döndük Gara’ya. Orada bana oğlumun Suriye‘ye gönderildiğini söylediler. Bunun üzerine kalktık oradan Suriye‘ye geçtik eşimle” dedi.

OĞLU ARAYIP YARDIM İSTEDİ

Eşiyle birlikte Suriye‘de yaklaşık 2 ay kaldığını belirten baba Çümlek, oğlu kendilerine gösterilmeyince eve döndüklerini ifade etti. Eve döndükten bir süre sonra tek başına Suriye‘ye geçtiğini kaydeden baba Çümlek, “Orada yine bir 2 ay kaldım. Til Semen’e, Til Birek’e, Til Alo’ya oradan da Menbiç’e kadar gittim. Ne yaptıysam yine bana çocuğumu göstermediler. Tekrar Cizre‘ye döndüm. Aradan bir ay geçtikten sonra oğlum Murat bize telefon açtı. ‘Baba, Allah için, Peygamber için gel beni kurtar’ dedi. Kalktım tekrar ben Suriye‘ye gittim. Bir Arap ile tanıştım o bana oğlumun Til Semen’de olduğunu söyledi. Bunun üzerine Til Semen’e gittim. Orada ‘Hevale Adil’ diye biri vardı. Ona durumu anlattım ama bana ‘Dünya yıkılsa da ben sana çocuğunu göstermem. Sen nereden biliyorsun senin çocuğun buradadır’ dedi. Ben de ‘Benim oğlum bana telefon açtı. Til Semen’deyim gel beni kurtar’ dediğini söyledim. Bunun üzerine oğlum benimle telefonla konuştuğu için onu hapse koydular. Tanıştığım Arap arkadaş oğlumun bana hapse atıldığını söyledi.

“ÇOCUĞUMUN HAPİSTEN ÇIKMASINI TALEP ETTİM”

Ben geri döndüm Cizre‘ye. Burada CD’lere kaydettiğim mektubumu Murat Karayılan‘a, Mustafa Karasu‘ya, Cemil Bayık‘a gönderdim. Çocuğumun hapisten çıkarılmasını talep ettim. Çocuğumu hapisten çıkardılar” diye konuştu.

“ALLAH İÇİN ÇOCUĞUMU KURTARIN”

Hapisten çıkarıldıktan bir hafta sonra oğlu Murat’ın kendisini telefonla aradığını ifade eden baba Çümlek, şunları kaydetti:

“Serhat diye Diyarbakırlı bir arkadaşıyla birlikte kaçacaklarını ve benim de onları Şanlıurfa‘da sınır boyunda beklememi istedi. Kalktım Cizre‘den Urfa‘ya kadar geldim. Bu süre içerisinde telefonu açtım ve kapatmasını söyledim. Bir anda telefonda ‘Baba valla ben yakalandım. Dört sefer ben kaçtım ama yakalandım. Bu beşinci seferdir yine yakalandım’ dedi. Yakalayıp Gire Spi’de hapse koymuşlar. Şimdi idam ile yargılanıyorlar. Bütün dünya liderlerine çağrıda bulunuyorum, Cumhurbaşkanımıza çağrı da bulunmak istiyorum, Allah için Peygamber için benim çocuğumu kurtarın. 14 yaşında benim çocuğumu kaçırdılar. Kobani hapsindedir Allah için çocuğumu kurtarın.

ccbudak

Haziran 13th, 2017

No comments