Magazin

Galada Diva buluşması

Galada Diva buluşması

Bu yıl 52’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin açılış gecesinde Yaşam Boyu Başarı Ödülleri de sahiplerini buldu. Dünya sinemasının efsanevi ismi Catherine Deneuve, ödülünü Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray’ın elinden aldı. İki ünlü sanatçı, sahnede samimi bir şekilde sohbet etti
Turkuvaz Medya Grubu’nun ana sponsorluğunda düzenlenen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin açılış galası, önceki akşam Cam Piramit’te gerçekleşti. Burcu Esmersoy’un sunduğu gecede; Antalya Film Festivali Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şöyle konuştu: “Uluslararası Antalya Film Festivali, dünyanın en büyük festivallerinden birisi olma yolunda ilerliyor. Antalya; artık dünya sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline gelecek.” Gecede; Türk sinemasının geçen yıl içinde kaybettiği Zeki Alasya, Levent Kırca, Pervin Par, Sümer Tilmaç, Yaşar Kemal, Yılmaz Köksal ve Memduh Ün gibi isimler; ‘Tebessüm’ adlı şarkıyla anıldı. Gecede; Ayşen Gruda, Kayhan Yıldızoğlu, Erden Kıral, Kathleen Turner, Jeremy Irons ve Catherine Deneuve; Yaşam Boyu Başarı Ödülü aldı. Tijen Par’a ise Yıldırım Önal Anı Ödülü takdim edildi. Gecede ödülü almak üzere sahneye çıkan sinemanın efsane isimlerinden Catherine Deneuve; ödülünü Festival Başkanı Türel ve Türk sinemasının efsanelerinden Türkan Şoray’dan aldı. Fransız oyuncu Deneuve, “Ben bu ödülü almaktan çok onur duyuyorum. Çok mutlu oldum, beni onurlandırdınız. Çok teşekkür ederim” dedi.

‘HÖDÜK BEYNİN YARATIĞI SANSÜRLE UĞRAŞTIK’

Kayhan Yıldızoğlu, ödülünü Gül Sunal’ın elinden aldı. Türk sinemasının sansür ve yasaklar içinde çok nitelikli eserler verdiğini söyleyen Yıldızoğlu, şöyle konuştu: “Hödük, dangalak beynin yarattığı sansürle uğraştık.”

ÖDÜLÜNÜ AYLAN BEBEĞE ADADI

Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Ayşen Gruda,”Bu ödülü; hırslı politikacı amcaları, teyzeleri yüzünden okula bile gidemeden aramızdan çok çabuk ayrılan dünya çocuğu Aylan bebek için alıyorum” dedi.

YURTTA VE DÜNYADA BARIŞ DİLEDİ

Festivalin Yıldırım Önal Anı Ödülü ise 52’nci yılında Tijen Par’a verildi. Ödülünü Tarık Ünlüoğlu’ndan alan Par, “Yurtta barış, dünyada barış” sözünü hatırlattı.

HOLYWOOD’UN İKONU

Antalya Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’yle onurlandırılan ilerleyen yaşına rağmen Hollywood ikonu olmaya devam eden Kathleen Turner’in ödülünü, Ulusal Jüri Başkanı Ömer Varlı ve Mena Suvari takdim etti.

‘YARDIM EDENLERE MİNETARIM’

Yönetmen Erden Kıral, Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü Yüksel Aksu’dan aldı. Kıral, “Uzun yolculuğum sırasında bana yardım edenlere çok teşekkür ederim. Ayrıca haberi olmadan yardım edenlere de minnettarım” dedi.

TEŞEKKÜR KONUŞMASINI TÜRKÇE YAPTI

Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün bir diğer sahibi ise İngiliz oyuncu Jeremy Irons oldu. Irons, ödülünü festival direktörü Elif Dağdeviren ve Uluslararası Jüri Başkanı Fridrik Thor Fridriksson’dan aldı. Ödül konuşmasına Türkçe başlayan Irons, “Baylar ve bayanlar hepinize iyi akşamlar. Antalya’da olmaktan çok mutluyum” dedi. Sanatçı, konuşmasını daha sonra İngilizce sürdürdü: “Ben çok şanslı bir mesleğin üyesiyim. İşine, dünyadaki her durumla ilgili hissettiklerini yansı-tabilen bir mesleğin üyesiyim. Büyük ihtimalle hak ettiğimizden daha fazla saygı görüyoruz.”

ccbudak

Aralık 1st, 2015

No comments