Genel

Bakan Ağbal: Bütçe Nisan Ayında 3 Milyar Lira Açık Verdi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçenin Nisan ayında 3 milyar lira, ocak-nisan döneminde ise 17,9 milyar lira açık verdiğini açıkladı.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçenin nisanda 3 milyar lira, ocak-nisan döneminde ise 17,9 milyar lira açık verdiğini belirterek, “Ancak, ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi dikkate alındığında ilk dört ayda bütçe açığı 11,9 milyar lira seviyesindedir” ifadelerini kullandı.

FAİZ HARİÇ GİDERLER 193,6 MİLYAR LİRA

Geçen ay bütçenin 3 milyar lira, ocak-nisan döneminde ise 17,9 milyar lira açık verdiğini bildiren Ağbal, ancak ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi dikkate alındığında ilk dört ayda bütçe açığının 11,9 milyar lira düzeyinde olduğunu kaydetti.

Ocak-nisan döneminde toplam bütçe harcamalarının 215,7 milyar lira, faiz hariç giderlerin ise 193,6 milyar lira olarak gerçekleştiğini ifade eden Ağbal, ekonomik büyümeyi destekleyici kararların ve teşvik unsurlarının etkisiyle bütçe açığının yılın ilk dört ayında geçen yıla göre daha yüksek olduğunu belirtti.

“BÜTÇE AÇIĞINDAKİ ARTIŞ TRENDİ DAHA ILIMLI SEVİYELERE İNECEK”

Ağbal, ekonomide ortaya çıkan canlanma ve geçici uygulamaların sonra ermesi ile bütçe açığındaki artış trendinin daha ılımlı bir seviyeyeye doğru gelişme göstereceğine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Nisanda vergi gelirleri yüzde 14,3 artış göstermiştir. Bu oran, vergi gelirlerinde 2017 yılının tamamı için öngördüğümüz yüzde 11,4’lük artış oranının üzerindedir. Vergi türleri itibarıyla artış oranlarına bakıldığında, bu artışlar üretim, tüketim ve ekonomik aktivitelerde canlanmayı işaret etmektedir.

“VERGİ GELİRLERİNDEKİ ARTIŞ TRENDİ SÜRECEK”

Önümüzdeki aylarda ekonomik canlanmada devam edecek olumlu gelişmelerle birlikte, vergi gelirlerindeki artış trendi sürecektir. 2017 yılı bütçesinde bir taraftan ekonomik büyümeyi destekleyen politikalar sürdürülürken, diğer taraftan bütçe açığının sürdürülebilir seviyelerde kalması noktasında gerekli kararlılık devam edecektir.”

ccbudak

Mayıs 15th, 2017

No comments