Genel

Amber Heard-Johnny Depp davasında karar çıktı! Tazminatı nasıl ödeyecek?

Amber Heard-Johnny Depp davasında karar çıktı! Tazminatı nasıl ödeyecek?

Johnny Depp ve Amber Heard’ün 2011 yılında birlikte rol aldıkları ‘The Rum Diary’ filminin setinde aşk yaşamaya başladıktan sonra dünyaevine girdiği ve boşandıktan sonra birbirlerine karşılıklı olarak açtıkları milyonlarca dolarlık iftira davalarında sona gelindi. 2017’de olaylı şekilde ayrılan çift, ilişkinin perde arkasına dair mesajların ve fotoğrafların ortaya döküldüğü mahkemede birbirini suçlarken; altı hafta boyunca tüm dünyanın gözünü çevirdiği davada karar çıktı.

JÜRİ KARARINI VERDİ

Oy birliğiyle alınan kararda yedi kişiden oluşan jüri, Heard’ün eski eşi Depp’e iftira attığına karar verdi. Ayrıca jüri üyeleri, Heard’ün evliliğine ilişkin beyanlarına inanmadı ve iddialarının sadece Depp değil, başkaca insanları da lekelediğine karar vererek; Heard’ün “kötü niyetle” hareket ettiğine hükmetti.

Mahkeme salonu dışında ünlü yıldızın hayranları “Seni seviyoruz Johnny!” diye bağırarak tezahüratlarda bulundu.

TARAFLARDAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

36 yaşındaki Amber Heard, davanın karara bağlanmasının ardından sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Bugün hissettiğim hayal kırıklığı kelimelerin ötesinde. Dağlar kadar delilin eski kocamın orantısız güç, etki ve nüfuzuna karşı koymaya yeterli gelmediği için çok üzgünüm. Bu kararın diğer kadınlar için ne anlama geldiği konusunda daha da fazla hayal kırıklığına uğradım. Bu bir gerileme. Zamanı; sesini çıkaran, ne düşündüğünü söyleyen bir kadının alenen utandırılabileceği ve küçük düşürülebileceği bir döneme geri sarıyor. Kadına yönelik şiddetin ciddiye alınması gerektiği fikrini ortadan kaldırıyor. Johnny’nin avukatlarının, jürinin konuşma özgürlüğü konusundaki kilit sorunu gözden kaçırmasını ve Birleşik Krallık’ta kazanmamızı sağlayacak kadar kesin olan kanıtları görmezden gelmesini sağlamayı başardığına inanıyorum. Bu davayı kaybettiğim için üzgünüm. Ama bir Amerikalı olarak sahip olduğumu düşündüğüm bir hakkı – özgürce ve açıkça konuşma hakkını – kaybetmiş gibi göründüğüm için daha da üzgünüm.

Johnny Depp ise eski eşinin açıklamalarının ardından kendi Instagram hesabından bir gönderi paylaşarak şöyle yazdı:

Altı yıl önce hayatım, çocuklarımın hayatı, bana yakın insanların hayatı ve ayrıca uzun yıllar boyunca bana destek olan ve bana inanan insanların hayatları sonsuza kadar değişti. Hepsi göz açıp kapayıncaya kadar bir sürede oldu. Altı yıl sonra jüri bana hayatımı geri verdi. Onur duydum. En başından beri bu davayı açmanın amacı, sonucu ne olursa olsun gerçeği ortaya çıkarmaktı. Doğruyu söylemek, çocuklarıma ve beni destekleyen herkese borçlu olduğum bir şeydi. Sonunda bunu başardığımı bildiğim için huzurlu hissediyorum.

TAZMİNAT ÖDEYECEK

Amber Heard’ün, aktöre karşı açtığı iftira davasını kaybettikten sonra, 10 milyon dolar cezai tazminata ek olarak, Depp’in zararlarını karşılamak için de ekstra 5 milyon dolar telafi edici tazminat ödemesi gerektiğine karar verildi; ancak sonrasında bu rakam Virgina eyaletinin bu tür tazminatlar için sınırı olan 350 bine düşürüldü.

Jüri ayrıca, Herad’ün de Johnny Depp’in avukatı üzerinden iftiraya uğradığına ilişkin suçlamalarından birini kabul ederek, Depp’in aktrise 2 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Duruşmadaki bu karar, Heard’ün bu kadar büyük bir meblağ ödeyecek kadar gelirinin olup olmadığı konusunda soruları gündeme getirdi.

“JOHNNY’NİN BENİ DAVA ETMEYİ BIRAKMASINI ÇOK İSTERİM”

Duruşmalar sırasında ünlü isim, 2017’de Depp’ten boşandıktan sonra hayır kurumlarına bağışlayacağına dair söz verdiği 7 milyon doları bağışlayamadığını, çünkü eski kocasının kendisine 50 milyon dolarlık dava açtığını itiraf etti.

Heard, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne (ACLU) vereceğini söylediği parayla ilgili olarak, “Tüm sözlerimi yerine getirmeye hala tamamen niyetliyim” dedi:

Johnny’nin beni dava etmeyi bırakmasını çok isterim, böylece sözümü tutabilirim.

ALDIĞI ÜCRETİ DOĞRULADI

Amber Heard, ayrıca verdiği ifadelerde Depp ile olan hukuk savaşı nedeniyle kariyerinin durma noktasına geldiğini iddia etmesiyle beraber; filmlerin gişedeki performanslarına dayalı olarak kendisine ‘Aquaman’ için 1 milyon dolar ve ‘Aquaman ve Kayıp Krallık’ için 2 milyon dolar ödendiğini de doğruladı.

Aktris ödeme yükümlülüğünü yerine getiremezse ve Heard’ün gerekli kazanç potansiyeline sahip olduğu tespit edilirse, mahkeme ünlü ismin ücretinin bir kısmına el koyabilir.

58 yaşındaki Johnny Depp, eski eşinin ödeyeceği herhangi bir tazminattan feragat etmeye karar verebilir; ancak aktör şimdiye kadar bu konuda herhangi bir şey söylemedi.

DEPP’İ TEHDİT ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Duruşmalar sırasında Heard’ün, boşanma davası açtıktan sonra yaşam tarzını finansal olarak desteklemeye devam etmemesi halinde, Depp’i halkla açık bir şekilde uzaklaştırma kararı çıkartacağı yönünde tehdit ettiği ortaya çıkmıştı. Heard, avukatı aracılığıyla talepleri kabul edilirse ‘bu konuyu gündemden uzak tutacağını’ vaat ederek, mali ve mülk taleplerinin bir listesini çıkarmıştı.

Aktrisin talepleri arasında, kullandığı siyah Range Rover’ın ‘münhasır kullanımı ve mülkiyeti’ vardı ve Johnny Depp, aracın masraflarını karşılamaya devam edecekti. Ayrıca kendisi ve arkadaşlarının kaldığı, tamamı Depp’e ait olan Los Angeles’taki üç evde kira ödemeden yaşamaya devam etmek istemesi de listede vardı.

CALIFORNIA’DA YAŞIYOR

Duruşma sırasında Heard, Los Angeles’ın yaklaşık 120 mil doğusunda, California’nın Yucca Vadisi’ndeki mütevazı bir evde yaşadığını da açıkladı.

Söz konusu evin tapusu Heard’e değil, aktrisle bağlantıları olan ve kim olduğu bilinmeyen bir kişiye ait. Tapunun gizemli sahibi, evi 2019’da 570 bin dolara satın aldı. 2015 yılında inşa edilen özel ev, üç arabalık bir garaj ve yaklaşık 2.500 fit kare yaşam alanı sunuyor. Üç yatak odalı mülk, altı dönümlük bir arazi üzerine kurulu.

‘TEMYİZ BAŞVURUSU’ İDDİASI

Amber Heard’ün sözcüsü Alafair Hall, The New York Times’a aktrisin aleyhine verilen bu kararla ilgili temyiz başvurusunda bulunmayı planladığını söyledi. Ünlü ismin hangi gerekçeyle temyize gitmeyi düşündüğü ise belli değil.

AKTÖRÜN AVUKATI MAHKEMENİN ÖNÜNDE KONUŞTU

Fairfax’ta mahkemenin önünde konuşan ve sevinci her halinden belli olan Depp’in avukatı Camille Vasquez, altı haftalık davanın ve 12 saatlik müzakerelerin sonunda varılan kararlarından dolayı jüriye müteşekkir olduğunu söyledi:

Bugünkü karar, başından beri söylediğimizi, Johnny Depp aleyhindeki iddiaların iftira niteliğinde olduğunu ve hiçbir kanıtla desteklenemediğini doğruluyor. İtinalı müzakereleri için jüriye minnettarız.

ccbudak

Haziran 3rd, 2022

No comments

Comments are closed.

Menu Title