Müzik Haberleri

ABD’li sanatçı Patti Smith Mevlana hayranı çıktı

ABD’li sanatçı Patti Smith Mevlana hayranı çıktı

ABD’li sanatçı Patti Smith gençlik döneminde Mevlana’nın şiirlerini besteleyerek şarkı yaptıklarını anlattı.

Yarın akşamki konser öncesi Zorlu Performans Sanatları Merkezinde düzenlenen ve çok sayıda gazetecinin katıldığı basın toplantısında konuşan sanatçı, “İstanbul’da olduğum için çok mutluyum. Bu kadar çok gazeteci geldiği ve yaptığım işe bu kadar ilgi gösterilmesinden de çok keyif duydum.” dedi.

“40 yıl önce o genç kızın yaptığı iş olarak bakıyorum”

İlk albümü Horses’ı 1975’te yayımlayan sanatçı, bugüne kadar yaptığı işlerden hiçbirini değiştirmek istemeyeceğini aktararak, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar yaptığım işlerin hiçbiri umduğum kadar iyi olmasa bile değiştirmem ama yenisini yaparım. Horses albümünü 26-27 yaşındayken yaptım. O zaman yapabileceğimin en iyisiydi. Daha iyisini yapamazdım. O işe baktığımda, 40 yıl önce o genç kızın yaptığı iş olarak bakıyorum. Daha geliştirebileceğimi düşünürsem, farklı bir şekilde yaparım. O albümün, görevini yaptığını düşünüyorum. İnsanlar hala onu seviyor ve bu da beni mutlu ediyor. Mükemmel olduğunu söylemiyorum. Hayatımın o döneminde yapabildiğimin en iyisiydi. Hala kusursuz olanı yapmadım ve bunun üzerinde çalışmaya devam ediyorum.”

“Çok çalışın, yaptığınız şeye inanın”

Tek başına müziğin dünyayı değiştiremeyeceğini dile getiren başarılı sanatçı, “Ben insanların dünyayı değiştirebileceğini düşünüyorum. Gazeteciler, anneler, insanlar dünyayı değiştirebilir. Müzik dünyayı değiştirebilmek konusunda ya da birleştirici olmak anlamında ilham verebilir. Fakat değişim insanlar tarafından olabilir ve ben insanların gücüne inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Smith, kendisine verilen tavsiyeyi, genç müzisyenlere de vererek, şunları söyledi:

“Çok çalışsınlar ve yaptıkları şeye inansınlar. Ben 1971’de başladım. 1975’te ise kontrat yaptım. Fakat bu çok da umurumda değildi. Benim umursadığım şey, bir şeyleri değiştirmek, ilgi uyandırmak, bariyerleri kırmak anlamında iyi bir iş yapmaktı. İş ya da yayıncılar umurumda değildi. Bizde bilgisayar, cep telefonu, facebook ve twitter yoktu. Bizim hiçbir şeyimiz yoktu. Sadece işimizi yaptık.”

“Suriye konusu herkes gibi benim için de çok kahredici bir şey”

Patti Smith Suriye’de yaşanan dram nedeniyle çok üzgün olduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Bu çok karmaşık bir durum. Buna bir cevap verebilmek imkansız. İnsanlık trajedisi. Gerçekçi olmak gerekirse, herkes gibi benim için de çok kahredici bir şey. Basit bir cevabı yok. Bundan daha da kötü olanı ise bir anne olarak, çocukları düşünüyorum. Gidecek bir yeri olmayan, kendilerini kabul edecek birileri olmayan ve ülkelerinden uzaklaşmak durumunda kalan anneleri, babaları ve çocuklarını düşünüyorum ve her gün bunu hissediyorum. Onlar için dua ediyor ve küçük şeyler yapabiliyorum ama ben de sizler gibi bir vatandaşım. Bu tür şeyler için gerçek bir cevabım yok.”

“Mevlana’nın şiirlerini şarkı yapıyorduk ya da birbirimize okuyorduk”

Ünlü sanatçı, Türkiye’ye birkaç kez geldiğini ve son olarak 1999’daki depremin ardından İstanbul’a geldiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Özellikle gençken şiir ve mimari konularında Türkiye üzerine çok araştırma yaptım. Ben gençken, hepimizin en popüler şairi (Mevlana Celaleddin-i) Rumi’ydi. Sık sık onun şiirlerini şarkı yapıyorduk ya da bir birimize şiirlerini okuyorduk. Mimari de çok güzel. Fakat ben hala öğreniyorum. Buradaki insanların çok açık olduğunu gördüm. En son buraya geldiğimde fotoğrafçılar, yazarlar ve sanatçılarla tanıştım. Hepsi çok zekiydi. Enerjisi yüksek kültürel bir güç var İstanbul’da.”

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1120363

ccbudak

Haziran 25th, 2016

No comments