Genel

32 bin TL’lik ikram

32 bin TL’lik ikram

Şef Gürkan Topçu, Yeniköy’deki dükkanının açılışında misafirlerine kilosu 32 bin TL olan Kobe eti tattırdı. Kobe etin her zaman servis edilmeyeceğini söyleyen şef, “Hem çok zor bulunan hem de çok pahalı bir ürün. Biz Yeniköy’deki mekanımızın açılışı dolayısıyla getirip servis yaptık. Tabii ki her zaman olamayacak ama belli dönemlerde restoranımızda Kobe etinin olacağını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.
Topçu, “Et İstanbul’a geldiği zaman nasıl muhafaza edilecek?” sorusuna, “Etin muhafaza edileceği dolap sık açılmayacak. En fazla iki haftada bir açılacak. Ayrıca ışık, kesinlikle dolaba ve ete değmeyecek. Özel bir et olduğu için ilgilenecek personelimiz eğitim sürecinden geçiyor” yanıtını verdi. Şef, yurt dışındaki restoranlarında Kobe ete çok istek olduğunu ve bazı dönemler talebe yetişemediklerini söyledi.

Kobe eti nedir?

Kobe eti, yerel ve geleneksel bir et olarak Japonya’nın Wagyu bölgesinde özel çiftliklerde yetiştirilmektedir. Bölgenin iklimi, bu etlerin lezzetine lezzet katmaktadır ancak eti üretebilmek için yeterli olan şey sadece iklim değildir. Bu çiftliklerde doğan hayvanlar doğar doğmaz bağlanmakta ve hareket etmelerine müsaade edilmemektedir. Hayvanlar üç öğün kaliteli otlarla beslenmekte günde 20 litreye yakın arpa suyu içirilmektedir.

ccbudak

Haziran 17th, 2022

No comments